051-36386151-2

ویژگی های اندروید اوریو

۱۳۹۶/۰۷/۰۶
 
709 0

پس از مدت زمان طولانی که منتظر نسخه جدید اندروید بودیم، بالاخره نسل هشتم آن موسوم به اندروید اوریو (Oreo) توسط گوگل معرفی شد و برای برخی از گوشی ها در دسترس قرار گرفت.

اندروید ۸ که تقریبا پس از گذشت یک سال از عرضه اندروید ۷ معرفی شده است، پیش نمایش های بسیاری داشته که از ماه مارس، به تدریج در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفته بودند.

نسخه جدید اندروید که به نام اندروید اوریو شناخته می شود و نامش را از نوعی بیسکوییت کاکائویی خامه ای گرفته است، خصوصیات پیشرفته ای نسبت به نسخه قبل، یعنی اندروید نوقا دارد که در ادامه مقاله به توضیح مهمترین آنها می پردازیم:

۱. قابلیت به تعویق انداختن اعلانات

 

در اندروید Oreo، این یک مزیت به شمار می رود که کاربران می توانند به راحتی با کلیک بر روی اعلان ها، آنها را به طور پیش فرض ۱۵ دقیقه یا بیشتر به تعویق بیندازند. پس می توانید در صورت عدم نیاز به اعلانی، آنرا متوقف کنید.
می توان گفت این قابلیت، حالتی پیشرفته تر از آنچه قبلا در اندروید Nougat دیده بودیم می باشد.

۲. تنظیمات سریع

 

پنل تنظیمات سریع در اندروید O، کمی تغییر کرده است.

در اندروید N، با ضربه زدن بر روی آیکون های وای فای، بلوتوث یا …، تنظیمات سریع قابل گسترش مربوط به همان آیکون برای کاربر باز می شد ولی در نسخه جدید، کاربر می تواند با کلیک بر روی هر آیکون، وضعیت آنرا به روشن/خاموش تغییر دهد. همچنین اگر بر روی متن زیر آیکون ضربه بزند، تنظیمات سریع قابل گسترش برای او باز می شود.

 ۳. طراحی جدید صفحه تنظیمات

 

صفحه تنظیمات در این نسخه، تعمیرات اساسی بسیاری را به خود دیده است و شبیه به پنل کشویی اندروید N می باشد که به خوبی پیش نرفته بود، به این دلیل که طراحان گوگل، آنرا از نسخه پیش نمایش اندروید ۸ به اندروید ۷ بوت کرده بودند.

اکنون صفحه تنظیمات، به منظور کوتاه تر کردن لیست ها، آیتم ها را در دسته بندی های وسیع تر طبقه بندی می کند.

تم تک رنگ استفاده شده در این قسمت، بیشتر از خوب به نظر می رسد اما عادت و کار کردن با چیدمان جدید گزینه ها ممکن است کمی از کاربر زمان بگیرد البته گزینه جستجو همچنان در اختیار کاربر می باشد. به نظر می رسد پیشرفت خوبی به سمت صفحه تنظیمات سازمان یافته صورت گرفته است.

۴. تغییر میانبرهای صفحه قفل

 

در نسخه قدیمی، میانبرهای روی صفحه زیاد مورد استفاده قرار نمی گرفتند. اما در نسخه جدید این گزینه سفارشی شده است و گوگل به کاربران این توانایی را می دهد تا برنامه های دلخواه خود را که واقعا مورد استفاده قرار می گیرند را به میانبرها اضافه کنند.

همچنین می توانند “مسیر خانه”، “نوشتن ایمیل جدید” و گزینه های دیگری را به میانبر های صفحه قفل اضافه کنند.

۵. نصب اپلیکیشن ها از منابع خارجی

 

اندروید همیشه راجع به کاربران خود آزادی عمل می داد که از هر منبعی اپلیکیشن های مورد نظر خود را نصب کنند.

برخلاف iOS، در سیستم عامل اندروید، درصورتی که کاربران گزینه منابع ناشناخته را در تنظیمات ایمنی فعال کنند، اندروید به کاربران خود اجازه می دهد تا از هر منبعی اپلیکیشن نصب کنند.

در نسخه قدیمی اندروید، تا زمانی که این قابلیت را از تنظیمات فعال می کنید، می توانید از اینترنت اپلیکیشن دانلود کنید، از طریق بلوتوث فایلApk  دریافت کنید یا با استفاده از Es File Explorer آنها را نصب کنید.

با این حال در نسخه جدید اندروید، شما باید برای هر منبعی، به طور جداگانه اجازه نصب دهید. به این صورت که دیگر به اپلیکیشن ها اجازه نصب نرم افزار دیگری را نمی دهد و این یعنی، افزایش امنیت دستگاه اندرویدی شما!

۶. نقطه اعلانات

 

این ویژگی که برای اعلانات در نظر گرفته شده است، بصورت یک نقطه بر روی آیکون اپلیکیشن هایی ک دارای اعلانات هستن به نمایش در می آید. شما با نگه داشتن انگشت خود بر روی آیکون اپ، می توانید در پنجره کوچکی اعلانات مروبطه را مشاهده کنید.

۷. قابلیت تصویر در تصویر

 

این قابلیت کاربردی که قبلا در سیستم عامل اندروید وجود نداشت، ویژگی بسیار کارآمدی می باشد و از آن برای برنامه هایی نظیر Youtube، نقشه های گوگل و … می توان استفاده بهینه نمود.

۸. طراحی جدید ایموجی ها

 

ایموجی یا همان شکلک ها، در اندروید ۸ دوباره طراحی شده اند و شکل و شمایلشان عوض شده است.

خب، با هم مهمترین قابلیت های اندروید اوریو را بررسی کردیم، خوب است بدانید قابلیت های دیگری مانند، امنیت بیشتر، بوت سریع تر، مدیریت بهتر باتری، اولیوت بندی اعلانات، تغییرات در بخش اعلانات، انتخاب متن هوشمند و … نیز در این سیستم عامل وجود دارند.