051-36386151-2

اشتباهات رایج در طراحی اپلیکیشن

۱۳۹۶/۰۸/۲۲
 
377 0

این روزها طراحی اپلیکیشن یکی از اساسی ترین بخش های یک کسب و کار دیجیتال محسوب می شود؛ به همین دلیل یکی از دغدغه های مدیران کسب و کار، به کارگیری تیمی قدرتمند جهت ساخت و توسعه نرم افزار موبایلی می باشد. در این بین تیم های طراحی اپلیکیشن، وظیفه سنگینی در قبال به عهده گرفتن این مسئولیت دارند.

گاهی ممکن است طراحان هنگام تولید نرم افزارهای موبایل گریبانگیر اشتباهات طراحی اپلیکیشن شوند که در این مقاله به توضیح پنج مورد از آنها که از نظر کارشناسان مهم تر هستند، می پردازیم. با گروه نرم افزاری ققنوس همراه باشید.

  1. استفاده از فونت های نامناسب

در سال های اخیر، هنگامی که اولین پردازنده های کلمه، توانایی استفاده هر فونتی را به همه دادند، نوع جدیدی از طراحی به وجود آمد. در نظر داشته باشید که وقتی شما انواع مختلفی از فونت ها را ترکیب می کنید، ظاهر ناخوشایندی به نرم افزار موبایلی شما می دهد، به همین خاطر است که این مورد در صدر خطاهای طراحی اپلیکیشن این مقاله است.

همیشه سعی کنید در استفاده از فونت ها دقت کنید. چون کاربر می تواند حالت پیش فرض را در اپلیکیشن تغییر دهد، که فونت را نیز تغییر می دهد. همچنین سعی کنید فونت خود را ساده و مرتبط با اپلیکیشن انتخاب کنید.

مطمئن شوید که از یک فونت بدون مجوز استفاده نمی کنید، چون این کار ممکن است زمان شما را تلف کند.

  1. شلوغی بیش از حد صفحه نمایش

امروزه بیشتر موبایل ها دارای صفحات بزرگی هستند، و حتی تبلت ها صفحات بزرگتری نسبت به موبایل ها دارند و این باعث می شود تا همه چیز به وضوح بر روی صفحه، نمایش داده شود.

اگر صفحه بیش از حد شلوغ باشد، کاربران برای انتخاب گزینه مورد نظر خود گیج می شوند. باید به این موضوع توجه ویژه ای نمود زیرا باعث طراحی نادرست اپلیکیشن می شود و تاثیر بسزایی بر روی رابط کاربری می گذارد. پس درباره گزینه هایی که اهمیتی بیشتری دارند، فکر کنید. سپس کاری کنید تا کاربر بر روی محتوای مهم تر تمرکز کند؛ می توانید از طراحی کاربرپسند استفاده کنید.

  1. ناسازگار بودن

کاربران برای راهنمایی گرفتن، از جلوه های دیداری استفاده می کنند. پس مطمئن شوید که آنها را به کار می برید. کاربران با انجام اقدامات خاص تجربه کسب می کنند و اگر با اقدامات غیر منتظره ای مواجه شوند، تجربه و دیدگاه مثبت خود را از دست می دهند. این ناهنجاری و ناسازگاری که از اشتباهات طراحی نرم افزار موبایلی است، می تواند در اپلیکیشن اثرات منفی بسیاری داشته باشد. پس در سراسر اپلیکیشن، یک طرح را بصورت ثابت حفظ کنید.

  1. طراحی را مستقیما از یک سیستم عامل به دیگری منتقل کردن

هرچند هردو سیستم عامل، موبایلی هستند، اما هرکدام از آنها برای یک دستگاه خاص کاربرد دارد و برای دیگری بلااستفاده می باشد.

بنابراین حتی اگر برای هر دو سیستم عامل حس یکسانی وجود داشته باشد، مطمئن شوید که هنگام طراحی یک برنامه، آنرا بر روی هردو سیستم عامل توسعه دهید. تا از یکی از مخرب ترین خطاهای طراحی نرم افزار موبایلی در امان بمانید.

  1. نادیده گرفتن میزان اهمیت اطلاعات

میزان اهمیت داده ها همیشه متفاوت است. بنابراین قبل از طراحی اپلیکیشن، اطلاعات را از نظر اهمیت، اولویت بندی کرده و آنها را از یکدیگر تفکیک کنید. بنابراین برای جلب توجه کاربران به مهم ترین مطالب، از رنگ ها، فونت ها، سایز و موقعیت مکانی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که طراحی اپلیکیشن، فقط قسمتی از تولید آن است. شما برای تولید اپلیکیشن به راهی آسان نیاز دارید، یک راه آسان برای توسعه. همچنین نیازمند روشی هستید که به شما اجازه می دهد به سرعت تغییر ایجاد کرده و دائما آنرا تکرار کنید به گونه ای که از شکست در طراحی اپلیکیشن جلوگیری شود.