051-36386151-2

مراحل ساخت اپلیکیشن

۱۳۹۶/۰۷/۱۳
 
397 0

همانطور که می دانید بازار اپلیکیشن ها بسیار داغ است. در طول چند سال گذشته، دستگاه های موبایل مثل تبلت ها، فبلت ها و گوشی های هوشمند، به طرز شگفت آوری همه گیر شدند و این روزها، همه با این دستگاه ها سروکار دارند. بدیهی است که در این میان برای استفاده از موبایل ها، نیازمند استفاده از نرم افزار موبایل یا همان اپلیکیشن نیز هستیم.

ساخت اپلیکیشن امری مهم و حرفه ای می باشد که خود دارای گام هایی اساسی است؛ این مقاله با ذکر چند مورد، شما را با مراحل تولید اپلیکیشن آشنا می سازد:

 1. برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل کسب و کار

این مرحله از فرایند توسعه و ساخت اپلیکیشن موبایل، بسیار دشوار است چون اقداماتی از جمله کمک های برنامه ریزی، درک موقعیت کسب و کار خود و رسیدن به هدف مورد نظر، کار شما را دشوار می کنند.

بهترین زمان برای ساخت یا طراحی اپلیکیشن، هنگامی است که شما به تیم توسعه اپلیکیشن متصل هستید یا حداقل تحقیق خود را قبل از شروع واقعی با آنها به اشتراک می گذارید.

در وهله اول، شما باید بازار را زیر نظر بگیرید و از وضعیت آن مطلع شوید و اگر تقاضایی برای ایده شما وجود دارد، آنرا چک کنید. این مرحله به شما کمک می کند که روند کار را درک و احتمالا ویژگی های صحیحی را تنظیم کنید.

حتی اگر گزینه ای شبیه به ایده خود پیدا نکردید، نگران نباشید. احتمالا شما یک گزینه جدید را به وجود آورده اید. بعد از اینکه ایده خود را انتخاب کردید، شما باید به دقت رقیبان خود را تحلیل کنید، نقاط قوت و ضعف آنها را بشناسید و استراتژی خود را تنظیم کنید.

به هرحال فراموش نکنید یک توافق نامه با تیم توسعه خود امضا کنید. این کار به شما کمک می کند تا ایده شما به سرقت نرود.

 1. بررسی امکان سنجی فنی

اینکه مرحله اول را بدون تیم توسعه خود هدایت کنید امکان پذیر است، اما برای مرحله دوم و بعد از آن شما قطعا به کمک آنها نیاز دارید.

اسناد فنی دقیق به شما کمک می کنند تا تمام ویژگی های پروژه را مشخص و نقاط عطف را ایجاد کنید. در این مرحله شما نوع سیستم عامل ها و دستگاه هایی که می خواهید اپلیکیشن را در آنها تولید نمایید را انتخاب می کنید.

در نظر داشته باشید که هر پلتفرم، الزامات، خصوصیات و انواع ابزارهای خاص خود را داراست.

 1. نمونه سازی و طراحی

چگونه اپلیکیشن خود را بدون مشکل تولید کنید؟

تولید نمونه اولیه می تواند در این زمینه به شما کمک کند. این گزینه به نظر واضح می رسد درحالیکه بسیاری از مشتریان سعی می کنند تا این مرحله را حذف کنند.

نمونه اولیه اپلیکیشن شما کمک می کند تا ایده شما از زبان خودتان برای تیم توسعه قابل فهم باشد.

برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS، یک طراح تخصصی UX/UI لازم است. کارشناسان کار خود را براساس طراحی اصول قابل استفاده در هر سیستم عامل خاص و راهنمای UI انجام می دهند.

روند آن به مراحل زیر تقسیم می شود:

۱) یک طرح تولید کنید که شامل نسخه اولیه و پیش نویس اپلیکیشن شما بر روی کاغذ می شود که تعداد صفحات و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را تنظیم می کند.

۲) با ساخت فریم، ارائه تصویری از ساختار پیش نویس برنامه تولید کنید.

۳) ایجاد یک نمونه اولیه قابل کلیک که به شما کمک می کند تا تمام نمونه های ممکن را بفهمید و تجزیه کنید. بطور کلی بعد از این مرحله، مشتری و تیم شما مقدار قابل توجهی از شکاف های منطقی و نقص های فنی در ایده را کشف می کنند. اما این مشکلات و نقص ها نباید شما را ناامید نمایند، بلکه هرچه مسائل بیشتری قبل از برنامه نویسی پیدا و حل شود، زمان و پول بیشتری نیز ذخیره می گردد.

۴) طراحی پوسته برنامه. در این مرحله تمام قاب ها جمع آوری شده و برای بهبود طراحی کنار هم چیده می شوند.

 1. اپلیکیشن خود را تولید کنید (مرحله توسعه)

تبریک! به هیجان انگیزترین و چالش برانگیزترین مرحله رسیدیم.

شما ابتدا باید به برنامه های بومی نگاهی بیندازید یا اینکه آنها را به یک پلتفرم متقابل تبدیل کنید.

این نوع از توسعه به اپلیکیشن اجازه می دهد تا عملکرد سریع تری بدست آورد و همچنین امنیت بیشتری را فراهم می کند و کمک می نماید که از تجربه کاربران مطمئن شوید.

می توانید در نمونه های زیادی، اپلیکیشن را با حداقل تولید با کیفیت ایجاد کنید. این یعنی جدیدترین نسخه از اپلیکیشن شما، با تمام ویژگی های لازم!

این روش به شما اجازه می دهد تا شروع را با انتشار، آغاز کنید و برای ماندگار شدن، ایده خود را تست کنید. ضمن اینکه در کاهش زمان برای توسعه و اینکه بازار را قبل از رقیبانتان اشغال کنید، موثر است.

رویکردی که روند توسعه را انعطاف پذیرتر می سازد، پیاده سازی یک روش سریع به دلیل اهمیت تعامل، همکاری و شفافیت بین اعضای تیم شماست.

سوال “چگونه یک اپلیکیشن اندروید تولید کنیم؟” یا “چگونه یک اپلیکیشن برای iOS تولید کنیم؟” همیشه به سوال “چه مدت طول می کشد تا اپلیکیشن تولید شود؟” مربوط  است.

 1. تست کیفیت

بطور معمول هر قسمت از محصول که در هنگام ایجاد برنامه خود به کار می برید را به صورت دستی و خودکار تست کنید. نکته مهم این است که تضمین کیفیت، به خود پروژه بستگی دارد که در ادامه به برخی از انواع رایج آن می پردازیم:

 • تست سازگاری: اجرای برنامه در دستگاه های مختلف با سایز صفحات متفاوت را بررسی می کند.
 • تست رابط: Navigation (جهت یابی)، منو و عملکرد دکمه ها را چک می کند.
 • تست منابع سطح پایین: تست این منابع از دستگاه به معنی آزمایش عملکرد باتری، مصرف حافظه و ذخیره فایل موقت است.
 • تست عملکرد: عملکرد اپلیکیشن را در حالت عادی، اتصال به اینترنت و در حالت باتری ضعیف چک می کند.
 • تست امنیت: میزان ایمنی داده های کاربران را تضمین می کند.
 • تست پذیرش کاربر: کاربر را درگیر می کند تا قابلیت استفاده و تاثیر کلی برنامه را بررسی کند.
 • تست بتا: آزمایش بتا به کاربران این قابلیت را می دهد تا به اپلیکیشن، قبل از انتشار دسترسی پیدا کنند و نظراتشان را با توسعه دهنده در میان بگذارند.

بعد از اینکه اپلیکیشن شما آماده شد، تیم تضمین کیفیت بررسی می کند که آیا تمام قسمت های اپلیکیشن در کنار هم به درستی کار می کنند یا خیر. اینکه تمام موضوعات امنیتی را به دقت برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران چک کنید، بسیار قابل اهمیت است.

تیم توسعه دهنده به عملکرد اپلیکیشن و عملکرد پایدار سیستم تحت تاثیر عوامل مختلف خارجی، توجه زیادی می کند. در اینجا اسناد فنی که شما در مرحله دو ایجاد کرده اید بسیار مفید خواهند بود.

 1. انتشار و نگهداری از برنامه شما

بالاخره اپلیکیشن شما منتشر شد و وقت آن است تا آنرا به نمایش بگذارید.

شما خودتان می توانید اپلیکیشن خود را منتشر کنید یا از تیم توسعه خود کمک بخواهید. در هر دو صورت بهینه سازی فروشگاه اپلیکیشن بسیار مطلوب خواهد بود.

این کار به کاربران کمک می کند تا محصول شما را از بین تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن پیدا کنند. همچنین با کیفیت بالای اطلاعات تبلیغاتی، اپلیکیشن شما مطلوب خواهد ماند.

برای پیگیری فعالیت کاربران و کاربرپسند بودن اپلیکیشن، شما به برخی از ابزار نیاز دارید.

تیم بازاریابی راه حل های اپلیکیشن به مشتریان کمک می کند تا ابزار را انتخاب و در صورت نیاز راه حل ها را تجزیه و تحلیل کنند.

فهرست کلی معیارهای بازاریابی به شرح زیر است:

۱) درآمد متوسط برای هر کاربر

۲) هزینه هر نصب

۳) نسبت علاقمندی

۴) پایداری در یک دوره معین

بعد از انتشار و نگهداری برنامه شما، هنوز باگ هایی وجود دارند که باید رفع شوند. همچنین فراموش نکنید که دنیای فناوری بیشتر از سرعت نور در حال پیشرفت است. اگر تیمی بعد از اتمام پروژه، به پشتیبانی ادامه دهد قدم بزرگی برداشته است..

این مورد که با مشکلات روبرو شویم کاملا طبیعیست. بسیاری از عوامل بر روی نحوه ایجاد اپلیکیشن تاثیر می گذارند. عنصر اصلی موفقیت شما تیم حرفه ای است، کسی که علاقه مند به اپلیکیشن شماست و برای آن دل می سوزاند.