051-36386151-2

عوامل محبوبیت اپلیکیشن ها

۱۳۹۶/۰۸/۱۵
 
447 0

امروزه در دنیای دیجیتال، رقابتی باورنکردنی بین اپلیکیشن ها وجود دارد و هر کدام سعی دارند در شهرت و مورد استفاده قرار گرفتن از دیگر اپ ها سبقت بگیرند. مواردی که باعث محبوبیت اپلیکیشن می شوند، بسیار پیچیده تر از آنچه که فکر می کنید هستند.

محتوای برنامه به اندازه طراحی آن مورد توجه قرار می گیرد، پس باید به گونه ای باشد که کاربران به استفاده از آن علاقمند شوند، بنابراین دلیل موفقیت بعضی از اپلیکیشن ها بسیار واضح است.

در این مقاله برخی راه های محبوبیت نرم افزارهای موبایلی را ذکر می کنیم؛ این عوامل و مولفه های کلیدی طراحی و توسعه اپلیکیشن باعث جذابیت آنها برای کاربران می شوند. این موارد توسعه دهندگان را برای طراحی یک اپلیکیشن کاربرپسند راهنمایی کرده و همچنین به کاربران کمک می کنند تا بدانند کدامیک را در دستگاه خود نگه دارند و کدام را حذف کنند.

اگر کاربران یک بار از آن استفاده کنند، می توانند بدون آن زندگی کنند؟

هنگامی که کاربران از اپلیکیشن شما استفاده می کنند، باید چنان تغییری در زندگیشان ایجاد شود که نتوانند آنرا حذف کنند. در غیر این صورت آمار دانلود آن پایین آمده یا به سرعت حذف می شود تا جای خود را به اپلیکیشن های مفید دهد.

اپلیکیشن هایی که باعث صرفه جویی در وقت و پول کاربران می شوند جزو مشهورترین برنامه ها هستند، چون کاربران نمی خواهند خدمات آنها را از دست بدهند. زمانیکه کاربر احساس کند اپلیکیشن ارزش استفاده را دارد و از آن راضی باشد، نقطه موفقیت آن عنوان می شود.

نه تنها این اپلیکیشن، بلکه همگی نیاز دارند تا ویژگی هایشان از سمت مارکت به کاربران معرفی شود. سپس کاربران متوجه می شوند خدماتی که از سمت اپ ارائه می شود بسیار مفید بوده و به آن نیاز دارند.

آیا این اپلیکیشن هدف مشخصی دارد؟

اولین چیزی که توسعه دهندگان باید در عوامل موفقیت اپلیکیشن مد نظر داشته باشند این است که اگر نرم افزار دارای هدف خاصی باشد، آیا کاربران طرفدار این نوع هستند یا خیر؟

اپلیکیشنی که کاربران نیاز دارند، قطعا باید دارای هدف بوده و هنگام بروز مشکلات بتواند آنها را حل کند. به عنوان مثال اگر کاربری مسیر را بلد نباشد و گم شود، یک اپلیکیشن مانند Google Maps می تواند بهترین انتخاب باشد تا کاربر را راهنمایی نماید.

این نوع از اپ ها، هدف و عملکرد مشخصی دارند و همچنین کاربران ترجیح می دهند به جای استفاده از سایت های مختلف برای گرفتن اطلاعات، از این ها استفاده کنند. این مورد یکی از عوامل موفقیت اپلیکیشن می باشد که باید به آن توجه شود.

استفاده از آن به چه اندازه راحت است؟ استفاده از آن چگونه است؟

قطعا هیچ کاربری نمی خواهد هنگام استفاده از اپ دچار مشکل و با آن درگیر شود، پس میزان راحتی هنگام استفاده از مهمترین روش های موفقیت اپلیکیشن ها می باشد.

اطلاعات و قابلیت استفاده از اپلیکیشن با اینکه در حقیقت موضوع پیچیده ای است، اما برای دستیابی به موفقیت باید برای کاربر ساده باشد. استفاده از اپ باید از ابتدا ساده باشد، در غیر این صورت کاربر برای دریافت خدمات از اپلیکیشن دیگری استفاده خواهد کرد.

آیا کاربران هر روز از آن استفاده می کنند؟

اگر اپلیکیشن شما روزانه مورد استفاده کاربران قرار می گیرد، به بخشی از عادات و کم کم به نیاز آنها تبدیل خواهد شد تا جایی که نتوانند اپ دیگری را جایگزین آن کنند و این نوع طراحی باید هدف همه توسعه دهندگان باشد، همچنین در بلندمدت هم باقی بماند.

از دید کاربران چگونه به نظر می رسد؟

کاربران به ظاهر برنامه نسبت به قابلیت های آن توجه بیشتری می کنند، پس اگر طراحی اپلیکیشنی حرفه ای و جذاب به نظر برسد، درصد احتمال خرید و استفاده از آن بیشتر است. توسعه دهندگان باید تمام جنبه های طراحی، از گرافیک گرفته تا تم رنگ، فونت، عنوان، پس زمینه و عکس ها را در نظر بگیرند که طبیعتا هزینه های آن هم بیشتر خواهد شد اما به طبع می تواند باعث محبوبیت نرم افزار موبایل شود.

تولید یک اپلیکیشن عالی

در یک مارکت رقابتی، توسعه دهندگان باید به شدت بر روی خواسته های کاربران و خدمات خود تمرکز کرده و همچنین برای این کار باید ترندهای توسعه اپلیکیشن را دنبال کنند. این ترندها شامل درآمد، طراحی و قابلیت استفاده از اپ می شوند. زمانیکه این عوامل به طور کامل پوشش داده شد، میزان موفقیت آن به نسبت اپلیکیشنی که به این موارد توجه نمی کنند، بسیار بالا خواهد رفت.

امیدواریم موارد و نکات ذکر شده در این مقاله به توسعه، طراحی و موفقیت نرم افزار موبایل یا همان اپلیکیشن شما کمک نماید، باعث جلوگیری از اشتباهات شما شود و اپ شما را مورد پسند کاربران قرار دهد.