051-36386151-2

تولید اپلیکیشن کاربر پسند

۱۳۹۶/۱۰/۰۷
 
463 0

در این مقاله به مواردی می پردازیم که باعث پیشرفت در تولید اپلیکیشن اندروید برای کسب و کار شما و همچنین رونق آن می شوند.

با ظهور اپلیکیشن هایی مثل Uber (سرویس آنلاین درخواست تاکسی)، کاربران به تنوع بیشتری در دسترسی عملکرد عادت کردند و اینکه چه فایده ای دارند فقط با گذشت زمان مشخص می شود.

در اینجا باید بدانید که تنها زمان تعیین کننده میزان موفقیت یک اپلیکیشن موبایلی نیست، بلکه نیاز مخاطب و ابتکار نیز نقش به سزایی دارند. با توجه به این موضوع شرکت ها می دانند که مدت زمان معینی برای شناسایی مشکلات و ارائه راه حل هوشمندانه برای آن دارند. حال این سوالات در ذهن ما ایجاد می شود که چطور شرکت ها اپلیکیشن هایی را طراحی می کنند که مورد استفاده مشتریان قرار نمی گیرد؟ و چه عملکردی کاربران را جذب می کند؟ یا کدام ویژگی ها آنان را از سوی شرکت های دیگر به سمت شرکت شما می کشاند؟

در ادامه به ۱۰ مورد از نکاتی که در ساخت اپلیکیشن کاربر پسند می توانند به شما کمک کنند می پردازیم:

۱) از اشتباهات اپلیکیشن های شناخته شده درس بگیرید:

ساختن یک اپلیکیشن موفق کار راحتی نیست و ترکیب اپلیکیشن جدید با برنامه های دیگر یک ایده عالیست. به طور مثال اپلیکیشن Uber گزینه راهنمایی (Tipping) ندارد. ساختن یک اپلیکیشن موبایل مانند Uber که راننده را راهنمایی می کند، می تواند ایده خوبی باشد و این احتمالا دلیل عدم پیشرفت Uber است.

پس سعی کنید نقص و ایرادها را بیابید و به اصلاح آنها باشید.

۲) به برنامه خود شخصیت بدهید:


تا چند سال اخیر اپلیکیشن های کسب و کار، موفقیت چندانی کسب نکردند. اما اخیرا شرکت های موفق زیادی مثل Gusto  یاSlack  (اپلیکیشن های کارآفرینی) که روندی ناامید کننده داشتند، با اضافه کردن کاراکتری که با مخاطب تعامل داشته باشد (گاها برای سرگرمی یا دلخوشی) یا استفاده از نوتیفیکیشن، پیشرفت خود را تضمین کردند. باید این را بدانید که اولویت با سهولت در استفاده می باشد هرچند که عملی کردن آن کار ساده ای نیست.

پس با در نظر گرفتن این موضوع در ساخت اپلیکیشن اندروید خود، رضایت کاربرانتان را جلب کنید.

۳) برای مشتریان فعال، طراحی کنید:

در هر قدم از مراحل تولید اپلیکیشن کاربرپسند، خود را جای کسی که برای او نرم افزار را طراحی می کنید، بگذارید.

به جای فکر کردن درباره عموم، مشتری هایی که بیشتر از اپلیکیشن استفاده می کنند را مد نظر داشته باشید. هردو مخاطب نیازهای متفاوتی دارند و طراحی نادرست ممکن است باعث ایجاد نقص در اپلیکیشن شما شود.

۴) ایجاد عادت:

بهترین اپلیکیشن، عادات را ایجاد و بر اساس رفتارهای از پیش تعیین شده، پاداش تعیین می کند. این مورد، همان نقطه عطف کسب و کار شما با استفاده از اپلیکیشن است.

گاهی برای جذب مخاطب به نرم افزار نیاز به یک اهرم خارجی نیز می باشد، به این صورت که مخاطب حتی زمانیکه درون نرم افزار نیست، ترغیب به استفاده از آن شود. این اهرم خارجی می تواند دستاوردهای متفاوتی در قبال استفاده از اپلیکیشن به مخاطب ارائه دهد.

۵) بهره وری کاربری را افزایش دهید:


همیشه به خاطر داشته باشید که باید قادر به انجام کاری موثرتر از چیزی که از خود انتظار دارید، باشید، تا به موفقیت برسید در غیر اینصورت، چرا باید یک اپلیکیشن ناکارآمد که باعث کند شدن روند کسب و کارتان می شود را تولید کنید؟!

همچنین باید راجع به ارزش کارتان و اینکه چرا مشتریان باید از برنامه شما استفاده کنند، به دقت فکر کنید.

۶) مشتری های ایده ال خود را بشناسید:

خیلی اتفاق افتاده که اپلیکیشنی ساخته شده، اما مورد استفاده مشتریان قرار نگرفته و از آن استقبال نشده که دلیل آن نشاختن مشتری است و اینکه نمی دانند نیاز مشتری چیست. سپس مشتری های ایده آل خود را بشناسید، جزئیات آنها را در نظر بگیرید و یک اپلیکیشن اندروید کاربر پسند برای کسب و کار خود تولید کنید.

۷) موفق شدن با دردسر کمتر:

تازگی ها با اپلیکیشن های زیادی مواجه هستیم که با مشکل عملکرد دست و پنجه نرم می کنند و برای کاربر مسیری ساده در جهت استفاده تدارک ندیده اند. اگر برنامه، یک قابلیت جزئی از سایت کامل شما را ارائه کند و برای دستیابی به موفقیت در کاربرپسندانه بودن خوب عمل کند، می تواند با روی خوش نشان دادن کاربران مواجه شود.

۸) به کاربران حس کنترل بیشتری بدهید:


یکی از مهم ترین نکته ها، تولید اپلیکیشنی است که باعث ایجاد حس کنترل بیشتری در مشتری می شود، چون از دست دادن کنترل، کار راحتی می باشد و اپلیکیشنی موفق است که این حس را به آنها منتقل کند.

۹) یک مشکل روزانه را حل کنید:

راهی پیدا کنید که یک مشکل همگانی را حل کند، مشکلی که همه با آن مواجه می شوند.

شروع خوبیست که به کارهای روزمره خود نگاه کنید و اگر مشکلی پیدا کردید، ایده ای ارائه کنید، که می تواند مشکل روزانه یا تجربه شخصی شما را بهبود بخشد. بعد توجه کنید که آیا دیگران هم در زندگی خود با آن می شوند یا خیر.

۱۰) چرا کاربران باید اهمیت دهند:

یکی از اشتباهات بشر که از دلایل شکست او نیز می باشد، اهمیت ندادن به سوال “چرا؟” از خود است!

بسیاری از استارتاپ ها، اپلیکیشن ایده آلی با بهترین عملکرد ایجاد می کنند اما خیلی کم پیش می آید که به موفقیت برسند، زیرا نمی توانند کاربران را متقاعد کنند که چرا باید از این اپلیکیشن استفاده نمایند.

در این مقاله با راه های ساخت اپلیکیشن کاربر پسند آشنا شدیم که تاثیر به سزایی در تولید نرم افزارهای موبایلی دارند. در نظر گرفتن این موارد، در پیشرفت و موفقیت اپلیکیشن شما بسیار موثر است.